Výber správneho noža môže byť pri súčasnej širokej ponuke zložitým rozhodnutím. Hneď na začiatok poviem, že ideálny nôž neexistuje. Každý nôž na základe svojich vlastností vyniká pri iných činnostiach. Nôž určený na vyrezávanie do dreva, bude pravdepodobne veľmi nepraktický pre poľovníka pri spracovaní úlovku, naopak lovecký nôž nebude najvhodnejší na bežné každodenné používanie v domácom alebo mestskom prostredí.
Takýchto príkladov by sa samozrejme našlo veľmi veľa. Preto si pred kúpou noža treba odpovedať na základnú otázku: „Aké činnosti budem s nožom primárne vykonávať?“ a podľa toho nôž vybrať.
Zatvárací nôž alebo nôž s pevnou čepeľou
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že na ťažšiu prácu je vhodnejší nôž s pevnou čepeľou. Naopak na ľahšie činnosti, kde nepotrebujete vložiť príliš veľa sily do rezania je vhodný zatvárací nôž. Ako každé pravidlo, ani toto však nemusí platiť vždy a za každej situácie.
Výhodou zatváracích nožov je ich jednoduché nosenie a skladnosť. Nože s pevnou čepeľou sú silnejšie a spoľahlivejšie, obzvlášť pri ťažších činnostiach. Lovci ocenia aj oveľa jednoduchšie čistenie pevného noža napríklad po spracovaní úlovku.
Na najťažšiu prácu sú vhodné pevné nože konštrukcie full-tang (nôž vyrobený z jedného kusu ocele, ktorá prechádza celou rukoväťou, črienky rukoväte sú priskrutkované/prinitované). Pri tomto type konštrukcie sa minimalizuje riziko zlomenia noža pri väčšej zátaži.
Najmä v mestskom prostredí je prednosťou zatváracieho noža možnosť jeho skrytého nosenia (napr. vo vrecku), pričom je vždy poruke.
Nerezová alebo uhlíková oceľ
Pri výbere noža z nerezovej alebo uhlíkovej ocele záleží na preferenciách každého z nás. Oba typy ocele majú svoje výhody aj nevýhody.
Uhlíková oceľ je obvykle tvrdšia a odolnejšia ako oceľ nerezová. Ľahšie sa brúsi a dokážete na nej spraviť oveľa „jedovatejšie“ ostrie ako na nerezovke. Nôž z uhlíkovej ocele však vyžaduje starostlivosť. Po každom použití ho treba dosucha utrieť a z času na čas čepeľ pretrieť olejom. V opačnom prípade nôž chytá patinu a koroduje.
Nerezová oceľ by mala obsahovať minimálne 13% chrómu, čo zabezpečuje jej odolnosť voči korózií. Brúsenie nerezovej ocele je o niečo ťažšie ako brúsenie uhlíkovej ocele. Výhodou nerezovej ocele je potreba iba minimálnej starostlivosti, preto je populárna u outdoorových a loveckých nožov. Ak sa o nôž nechcete, alebo nemáte čas pravidelne starať, odporúčame kúpu noža z nerezovej ocele.
Materiál rukoväte
Popri tradičných materiáloch ako drevo a paroh sa do popredia dostali moderné priemyselne vyrábané materiály ako G10, Micarta, Kraton a mnoho iných. Hlavnou výhodou týchto materiálov je ich pevnosť a odolnosť voči záťaži. Na dotyk sú príjemné, nekĺžu v mokrej ruke a nenasiaknu vodou tak ako drevo, preto sú vhodnejšie na použitie v extrémnych podmienkach.
Drevená rukoväť dodáva nožom typickú eleganciu a krásu. Používa sa pri tradičných napr. škandinávskych nožoch. Rukoväte z parohu sú využívané predovšetkým pri tradičných loveckých nožoch.
Výber noža je vždy náročný, preto dobre zvážte aké činnosti plánujete s nožom vykonávať a v akom prostredí ho budete používať. Dobre vybraný a kvalitný nôž je investíciou na celý život a pri vhodnej starostlivosti sa môže vo vašej rodine dediť z generácie na generáciu. A na záver možno najdôležitejšia vec, základom je aby sa vám nôž páčil a prinášal radosť.
Autor: Roman Mikláš