Blog

Mikov Predator Stonewash N690

Medzi najzaujímavejší minuloročný počin firmy Mikov, patrí zmodernizovanie Predatora, ktorý sa spolu s rybičkou radí medzi legendy československého nožiarstva. Poďme však pekne od začiatku.

 

Nože Mikov - česká tradícia

Mesto Mikulášovice bolo v minulosti považované za "československý Solingen". Tradícia výroby nožov sa v tejto oblasti začala v 18 storočí, a zakrátko sa miestni kováčski majstri preslávili svojimi výrobkami v strednej, čiastočne aj západnej Európe.

Ponuka bola veľmi pestrá, zahrňovala nože a nástroje všetkých tvarov i veľkostí. Išlo predovšetkým o šable, kordy, tesáky, lovecké nože a britvy. V roku 1794 miestny podnikateľ Ignác Rösler založil svoju prvú továreň na výrobu nožov. Krátko po jej vzniku mala vyše 100 zamestnancov.

 

Victorinox - niečo z histórie + Victorinox Rescue Tool

clanok-victorinox vreckovy-svajciarsky-noz-victorinox-spartan-1.3603-1Victorinox je jednoznačne mojou najobľúbenejšou spoločnosťou produkujúcou multifunkčné nože. Viem,......viem, bloger, ktorý píše recenzie by mal byť nestranný, hodnotiť klady aj zápory výrobkov. V prípade Victorinoxu to asi nepôjde, pretože mám k značke silný citový vzťah. Mnohí mi napokon dáte za pravdu, že negatíva takmer neexistujú, nakoľko ide o jednu z posledných firiem, ktorá poskytuje na svoje výrobky doživotnú záruku.

Za mojich detských čias padol socializmus a začali sa k nám dovážať aj švajčiarske nože, po ktorých sme tak veľmi túžili. Každý chcel byť predsa ako MacGyver, ale máloktorý z nás si ich mohol dovoliť kúpiť zo svojho vreckového. Napokon som si jeden zaobstaral z polievačkových peňazí za 120 korún (na vtedajšiu dobu hotový majetok). Na svoj vytúžený nôž som si musel poctivo zarobiť trojhodinovým vymetaním domov a "únavným" pojedaním zákuskov a šunkovej rolády. Bol to môj najväčší poklad, s ktorým som aj zaspával (samozrejme v zatvorenom stave). Stačilo však mojich spomienok pozrime sa na históriu spoločnosti.

 

Böker - pohnutá história značky + recenzia noža Böker Plus Titan Drop

clanok-boker-titan-drop-minBöker patrí medzi najvýznamejších svetových producentov nožov s bohatou históriou - začala v 17. storočí v nemeckom meste Remscheid. Vznikla tam malá fabrika na výrobu ručného náradia, ktorá v prvých rokoch uspokojovala prevažne miestny dopyt. Časom sa chýry o kvalite výrobkov postarali o to, že firma začala expandovať. Výrazný progres nastal v roku 1829, kedy sa kôli búrlivej politickej situácii Hermann a Robert Böker zamerali na výrobu šablí. V roku 1830 pracovalo vo fabrike 64 kováčov, 47 brusičov a veľa pomocných robotníkov, ktorí spolu dokázali vyrobiť až 2000 šablí týždenne. Kvôli čoraz väčšej rôznorodosti produktov a snahe neustáleho rozširovania rodinného podniku sa bratia rozhodli emigrovať.

 

Kresadlo Morakniv - história a súčasnosť

kresadlo mora1

História moderných kresadiel sa začala písať v roku 1995, kedy švédska armáda uvažovala o jednoduchej pomôcke na založenie ohňa, ktorá by fungovala bez ohľadu na klimatické podmienky. Zaužívané prostriedky sa mnohokrát javili ako neefektívne, kvôli náročnému severskému počasiu. Vojakom sa častokrát stalo, že sa im rozmočili zápalky, alebo mali natoľko skrehnuté prsty, že si nimi nedokázali založiť oheň.

Opinel - Francúzska ikona

noz-opinel-carbon-9

História tejto rodinnej firmy sa začala písať v roku 1890, kedy Joseph Opinel vyrobil v otcovej dielni svoj prvý vreckový nôž. Bolo to neďaleko francúzskeho mesta Saint Jean de Maurienne v oblasti Savojska. O šesť rokov neskôr mal už troch spolupracovníkov s produkciou 60 nožov denne.

Recenzia: Nôž Muela Rhino

noz-muela-rhino-10SV.G-4

Spoločnosť Muela patrí medzi najväčších výrobcov nožov v Európe. Založil ju v roku 1952 Eladio Muela, ktorého cieľom bolo ponúkať kvalitné a cenovo dostupné nože pre každého.

Recenzia: Nôž Morakniv Kansbol

kansbol 1_resize

Nadšencom prírody, turistom, poľovníkom a rybárom určite netreba predstavovať značku Mora. Táto spoločnosť so 125 ročnou históriou produkovala veľmi praktické a cenovo dostupné nože s nič nehovoriacim (bezemočným) dizajnom. Rok 2016 však priniesol viaceré prekvapenia.

Recenzia: Nôž Kizlyar Supreme Colada

Colada Aus8 2_1

Kizlyar Supreme je veľmi mladá a dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2009 a masívnu expanziu HI-TECH nožov začala v roku 2011.

Stránka 1 z 1 - 9 položiek celkom