Brúsne kamene
Brúsny kameň je ideálnym nástrojom na brúsenie vašich nožov. Brúsenie nožov na kameni zvládne naozaj každý a s trochou cviku budete mať z pohodlia domova nabrúsené nože nielen jednoducho, ale aj rýchlo. Pri kúpe brúsneho kameňa vás bude isto zaujímať najmä hodnota zrnitosti, ktorá sa zvykne označovať aj ako „grit“. Čím je toto číslo nižšie, tým bude brúsny kameň hrubší a naopak čím bude číslo vyššie, tým bude zrnitosť kameňa jemnejšia. Základne informácie o brúsnych kameňoch a Kniland odporúčania si môžete prečítať v našom článku: Brúsne kamene na nože a ich rozdelenie.
Pri brúsení značne otupených nožov siahnite po brúsnych kameňoch s nižšou zrnitosťou (180 až 600). Na priebežné dobrusovanie nožov a zachovanie perfektných rezných vlastností budete potrebovať brúsne kamene s vyššími hodnotami (600 až 3 000). Najvyššie hodnoty zrnitostí (3 000 až 10 000) môžete využiť na mierne vyleštenie už ostrých nožov a vyhladenie ostria do úplnej dokonalosti.
Diamantové brúsne kamene sú známe svojou odolnosťou a rýchlym nabrúsením nožov. Vodné brúsne kamene sa radia k tým najkvalitnejším nástrojom na brúsenie. Vrcholom kvality sú japonské brúsne kamene, ktoré taktiež patria medzi vodné kamene. Našim tipom sú brúsne kamene Taidea, ktoré ponúkajú neprekonateľný pomer medzi cenou a kvalitou. Pre začiatočníkov odporúčame zaobstarať si obojstranné brúsne kamene, vďaka čomu budete mať doma dva kamene rôznych zrnitostí.
Kombinovaný diamantový brúsny kameň, ktorý obsahuje kamene zrnitosti 600 a 1000 a plastový podstavec na kameň. Rozmer brúsnej plochy je 20 x 7,5 cm. Protišmykové nožičky na...
Kombinovaný brúsny kameň, ktorý obsahuje kamene zrnitosti 240 a 800. Kameň zrnitosti 240 je určený na prvotné brúsenie silne otupeného noža. Kameň zrnitosti 800 je vhodný pre...
Vodný brúsny kameň, zrnitosti 1000. Kameň má na spodnej časti základňu z tvrdeného skla. Vďaka tomu je kameň bez deformácií a nehrozí jeho ohnutie. Bežné brúsne kamene sa môžu...
Vodný brúsny kameň, zrnitosti 240. Kameň má na spodnej časti základňu z tvrdeného skla. Vďaka tomu je kameň bez deformácií a nehrozí jeho ohnutie. Bežné brúsne kamene sa môžu...
Rozdelenie brúsnych kameňov podľa pôvodu
Na začiatku sa budete musieť rozhodnúť, či bude pre vás vhodnejší prírodný alebo syntetický brúsny kameň. Obe skupiny totiž ponúkajú rozdielne vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť vaše brúsenie.
Syntetické brúsne kamene sú v súčasnosti najčastejšie používané pri brúsení nožov. Zvyčajne sú vyrábané z korundu a vyznačujú sa značnou tvrdosťou a spoľahlivosťou, keďže korund je po diamante druhý najtvrdší materiál. V porovnaní s prírodnými kameňmi majú syntetické kamene presnú zrnitosť.
Prírodné brúsne kamene predstavujú širokú skupinu s rôznymi vlastnosťami. Slovenské kamene Rozsutec sa vyznačujú vysokou zrnitosťou, extrémnou tvrdosťou a odolnosťou. Brúsne kamene Arkansas sa vyznačujú extrémnou odolnosťou a majú štyri typy rôznych zrnitostí. Prírodné japonské kamene sú v dnešnej dobe už veľmi vzácne, nakoľko sú lomy v Japonsku z veľkej časti vyťažené. Nevýhodou prírodných brúsnych kameňov môže byť nesúrodosť zrna, ktorá môže viesť k nerovnomerným výsledkom brúsenia.
Základné typy brúsnych kameňov
Diamantové brúsne kamene sa radia medzi syntetické kamene a sú známe svojou odolnosťou voči poškodeniu a rýchlejším nabrúsením nožov. Nože sa brúsia na sucho bez aplikovania vody alebo olejov.
Vodné brúsne kamene sa radia k tým najkvalitnejším nástrojom na brúsenie. Niekedy sa označujú aj ako japonské brúsne kamene. Vodné kamene používajte vždy s vodou. Niektoré stačí na malú chvíľu ponoriť do vody, iné si vyžadujú zotrvať vo vode aj pár minút. Majte na pamäti, že počas brúsenia by kameň nemal vyschnúť. Tieto kamene zvyčajne obsahujú brusivo korund (oxid hlinitý).
Kombinované brúsne kamene sa skladajú z dvoch alebo viacerých syntetických kameňov rôznych zrnitostí a funkcií. Jedným z kameňov môžete brúsiť čepeľ, druhým dobrúsiť ostrie do hladka a tretím kameňom čepeľ následne vyhladiť. Jedinú nevýhodu predstavuje vyššia počiatočná investícia, ktorá sa vám však z dlhodobého hľadiska vyplatí niekoľkonásobne.
Olejové brúsne kamene predstavujú oproti vodným kameňom jednu veľkú výhodu a tou je, že sa tak rýchlo neopotrebujú a vydržia vám dlhé roky. Pri olejových brúsnych kameňoch je potrebné použiť honovací olej – postačí zopár kvapiek.