Sekery
Ponúkame kvalitné sekery od osvedčených a spoľahlivých svetových výrobcov ako sú Hultafors, CRKT, Condor či Morakniv.
Aj napriek tomu že sekera je jedno z najstarších náradí ktoré poznáme, je stále neoddeliteľnou súčasťou výbavy každej chaty, záhrady, stavby, záchranných a silových zložiek, kempingu a tak ďalej. Poznáme rôzne druhy sekier z rôznych materiálov, rôznej dĺžky, hmotnosti, tvaru pričom každá ma iné použitie. Kempingová sekera, je menšia sekerka do prírody vhodná do batohu. Štiepacia sekera je väčšia sekera vhodná na štiepanie dreva. Zlatou strednou cestou je univerzálna sekera.

Sekera Hultafors 325 Anniversary Axe bola vyrobená ako limitovaná edícia pri príležitosti 325 rokov od založenia kováčskej tradície v Hults Bruk. Sekera je inšpirovaná...
Ako si vybrať sekeru?
Na začiatok si stačí povedať na čo presne ju budeme používať, pri výbere vieme poradiť. Najväčšiu rolu zohráva materiál, dĺžka a váha sekery.
Základné typy sekier:
Aj tvar čepele zohráva úlohu pri použití sekery na úlohy ako je boj, vrhanie, viac účelové alebo bežné použitie na kálanie, štiepenie či výrub stromov. Najbežnejšie tvary ktoré poznáme sú tomahawk, dvojstranná sekera, krompáč, požiarnická, sekera do lesa a mnoho ďalších.
Kempingová sekera - najmenšia a najľahšia, vhodná na outdoorové aktivity, základne úlohy spojené so založením ohňa a sekanie. Váži pod 1kg a meria pod 40 cm.
Univerzálna sekera - zlatá stredná cesta s rozmermi okolo 70 cm a váhou okolo 2 kg. Ideálna sekera do záhrady a na chatu.
Tesárska sekera - aj vďaka inému tvaru čepele tzv. brada, sa táto sekera využíva na jemné a precízne práce.
Štiepacia sekera - používaná na výrobu triesok a spracovanie menších polien. Dĺžka sa pohybuje okolo 60 cm.
Kalače - najväčšie sekery vážiace od 3kg a viac. Ich klinové ostrie si poradí aj s tými najväčšími polenami.
Materiál hlavy a rukoväte
Všeobecne platí že sekery z kvalitnej ocele sa ťažšie brúsia najmä kvôli tvrdšej oceli, zároveň ale lepšie držia ostrie. Tá musí byť zároveň dostatočne húževnatá aby zvládla úlohy ktorým sekery vystavujeme. Preto pri výbere sekier treba dbať aj na materiál z ktorej je hlava vyrobená. Výborný pomer týchto vlastností má nástrojová oceľ D2 ale aj obľúbená uhlíková oceľ 1060.
Pre ľahšiu údržbu a zároveň bezpečnosť pri práci je dobré ak pod spracovávaným drevom je široký peň ktorý bráni otupujúcemu zásahu do zeminy alebo iného povrchu. Pri prešvihnutí zároveň hrozí zásah sekerou do nohy. Dbajte na bezpečnosť.
Obľúbený materiál rukoväte je drevo najmä pre jeho dostupnosť, pružnosť, odolnosť, ľahkú výmenu za novú rukoväť aj vďaka inému typu konštrukcie ako pri plastových poriskách. Najväčšou nevýhodou je zvýšená náchylnosť na vplyvy počasia a mechanické poškodenie.
Výhodou plastových rukoväti je nižšia váha, pevnejší a bezpečnejší úchop a odolnosť proti vonkajším vplyvom. Nevýhodou je že často konštrukcia sekery s týmto poriskom nedovoľuje výmenu poriska za nové.
Hmotnosť sekery
Váha zohráva úlohu najmä pri úlohách kedy potrebujeme vyvinúť veľkú energiu potrebnú k predeleniu materiálu. Väčšia váha sa hodí na kálanie a štiepenie ťažších kusov dreva. Najväčšie sekery a kálače používané drevorubačmi vážia aj cez 4 kg. Najmenšie sekery vhodné pre cesty a kemping vážia pod 1 kg keďže aj úlohy ktorým ich vystavíme obsahujú spracovanie haluziny, konárov a prípravy palivového dreva.
Dĺžka sekery
Pri úlohách vďaka dĺžke vyžívame predovšetkým švih. S dlhšou sekerou sa bude ťažšie štiepať drevo ktoré je menšie. Nižšia váha a dĺžka zlepšujú ovládateľnosť a precíznosť.