Sekery

Kvalitné sekery od osvedčených a spoľahlivých svetových výrobcov ako sú Hultafors, Prandi, CRKT, Condor či Morakniv. Aj napriek tomu že sekera je jedno z najstarších náradí ktoré poznáme, je stále neoddeliteľnou súčasťou výbavy každej chaty, záhrady, stavby, záchranných a silových zložiek alebo kempingu.

Sekery sa od seba líšia predovšetkým tvarom, dĺžkou a hmotnosťou. Hoci sa môžu zdať veľmi podobné, každý druh sekery ma iné použitie. Kempingová sekera, je menšia sekerka do prírody vhodná do batohu. Štiepacia sekera je väčšia sekera vhodná na štiepanie dreva. Zlatou strednou cestou je univerzálna sekera.

178 položiek celkom
BeaverCraft BC AX2 Dlabacia sekera BeaverCraft AX2 1 (1)
Novinka
€92

Kovaná teslica so zahnutým ostrím. Hmotnosť hlavy 300g, celková dĺžka 29,5 cm, dĺžka ostria 6 cm. Vyrobená z uhlíkovej ocele 65G.

BC_AX2
BeaverCraft BC AX1 Axe Sekera Beavercraft AX1 5
Sekera Beavercraft AX1
Skladom (>2 ks)
€99

Sekera od Beavercraft bola vyrobená tak, aby bola čo najviac využiteľnou v lese, pri kempovaní alebo bushcraft aktivitách, ale aj pri rezbárstve. Vďaka svojej váhe 570 g a dĺžke...

BC_AX1
Dellinger Woodsman Damascus SXLP PMX68 1
€110

Exkluzívna sekera značky Dellinger vyrobená z kvalitnej damaškovej ocele určená na ľahšie úkony v prírode. Sekera sa skladá z 352 vrstiev dvoch ručne prekladaných druhov...

SXLP-PMX68
Dellinger Valhalla Sisso Damascus SXLP PMX25 1
€109

Exkluzívna sekera značky Dellinger vyrobená z kvalitnej damaškovej ocele určená na ľahšie úkony v prírode. Sekera sa skladá z 352 vrstiev dvoch ručne prekladaných druhov...

SXLP-PMX25
sekera hultafors agelsjon outdoor 500g 1 min
€105

Najmenšia sekera od Hultafors, ideálna na výlety do prírody alebo lov. Sekera je ručne kovaná zo švédskej ocele. Vďaka jej kompaktným rozmerom (dĺžka 23,5 cm, hmotnosť hlavy 500...

841760
Casstrom CAS11510 Chránič na sekeru Overstrike Guard 2
€16

Chránič rukoväte sekery. Materiál koža - hnedá, hrubá 3 mm.

CAS11510
sekera hultafors hultan outdoorova 500g 1 min
€110

Outdoorová sekera Hultafors hmotnosti 500 g, ideálna do prírody, lesa alebo záhrady. Táto skvelá treková sekera zvládne široký rad činností. Hultafors Hultan je vynikajúca...

841701
Prandi 9.002.00 1
€3

Sada klinov pre fixáciu poriska sekery. Dva oceľové kliny - väčší a menší.

9.002.00
sekera hultafors ekelund hunting 850g 1 min
€120

Lovecká sekera od Hultafors, ideálna na lov a do prírody. Lovecká sekera Ekelund je vhodná aj na sťahovanie kože zveri, čo ocenia najmä poľovníci. Sekera je ručne kovaná zo...

841710
Dellinger Valhalla Leather Damascus SXLP PMX22 1
€172

Exkluzívna sekera značky Dellinger vyrobená z kvalitnej damaškovej ocele určená na ľahšie úkony v prírode.Sekera sa skladá z 352 vrstiev dvoch ručne prekladaných druhov...

SXLP-PMX22
sekera hultafors 600g H 006 SV 1 min
€75

Malá sekera od Hultafors, ideálna na výlety do prírody, lov alebo do záhrady. Sekera je ručne kovaná zo švédskej ocele. Vďaka jej kompaktným rozmerom (dĺžka 38 cm, hmotnosť 600...

840025
Hultafors Tesarska 840326 1
€83

Tesárska sekera Hultafors s hmotnosťou hlavy 1000 g a dĺžkou 50 cm. Sekera je ručne kovaná zo švédskej ocele. 

840326
840063 noshadow3 4
€83

Menšia univerzálna sekera od Hultafors s hmotnosťou hlavy 800 g, s dlhším poriskom (65 cm). Ideálna na prácu v prírode, lese alebo záhrade. Sekera je ručne kovaná zo švédskej...

840063
Prandi 3.059.04.TH Segurin hatchet 1
Novinka
€102

Malá bushcraft sekera s celkovou dĺžkou 28 cm vhodná na kempovanie alebo jednoduché práce v záhrade. Sekera je vyrobená z uhlíkovej ocele.

3.059.04.TH
Dellinger Handy Damascus SXLP PMX71 1
€131

Exkluzívna sekera značky Dellinger vyrobená z kvalitnej damaškovej ocele určená na ľahšie úkony v prírode. Sekera sa skladá z 352 vrstiev dvoch ručne prekladaných druhov...

SXLP-PMX71
Prandi 7mod18 2
€25

Kožené puzdro pre sekeru Prandi Segurin, zapínanie na pracku.

7.MOD.18
Casstrom CAS11500 Opaskový držiak sekery Axe loop hnedý 2
€20

Slučka na zavesenie sekery na opasok. Materiál koža - hnedá, hrubá 3 mm. Maximálna šírka opasku 6,5 cm.

CAS11500
Prandi klin 3000 g 3.017.30 1
€24

Oceľový klin na štiepanie dreva Prandi. Hmotnosť 3000 g. 

3.017.30
Hore
Ďalšie produkty

Ako si vybrať sekeru?

Na začiatok si stačí povedať na čo presne ju budeme používať, pri výbere vieme poradiť. Najväčšiu rolu zohráva tvar, dĺžka a váha sekery.

Základné typy sekier:

Tvar čepele zohráva úlohu pri použití sekery na kálanie, štiepanie dreva, výrub stromov alebo menej bežné aktivity ako je vrhanie alebo boj. Najbežnejšie tvary ktoré poznáme sú kempingová sekera, sekera do lesa, tesárska sekera, štiepacia a kálacia sekera, prípadne rezbárska sekera. Okrem toho sa môžete stretnúť aj s tvarmi ako tomahawk, dvojstranná sekera, krompáč, požiarnická sekera a mnoho ďalších.

Malá sekera (kempingová) - najmenšia a najľahšia sekera, vhodná na outdoorové aktivity, základne úlohy spojené so založením ohňa a sekanie. Váži pod 1kg a meria pod 40 cm.

Univerzálna sekera - zlatá stredná cesta s rozmermi okolo 70 cm a hmotnosťou 1 - 2 kg. Ideálna sekera do záhrady a na chatu. Tvarom je prispôsobená na sekanie dreva krížom na vlákna. Môžete sa stretnúť s anglickými názvami ako felling axe alebo forest axe. 

Tesárska sekera - aj vďaka inému tvaru čepele tzv. brada, sa táto sekera využíva na jemné a precízne práce.

Štiepacia sekera - používaná na výrobu triesok a spracovanie menších polien. Dĺžka sa pohybuje okolo 60 cm.

Kálacie sekery - kálačka na drevo je najväčšia sekera vážiaca od 3kg a viac. Jej klinové ostrie si poradí aj s tými najväčšími polenami. Zadná strana sekery navyše slúži ako kladivo, ktorým môžete udierať do štiepacieho klinu na drevo.

Materiál hlavy a rukoväte

Všeobecne platí že sekery z kvalitnej ocele sa ťažšie brúsia najmä kvôli tvrdšej oceli, zároveň ale lepšie držia ostrie. Tá musí byť zároveň dostatočne húževnatá aby zvládla úlohy ktorým sekery vystavujeme. Preto pri výbere sekier treba dbať aj na materiál z ktorej je hlava vyrobená. Výborný pomer týchto vlastností majú uhlíkové ocele 1045 alebo 1060. Pri výrobe luxusných sekier sa výnimočne používa aj damašková oceľ.

Obľúbený materiál rukoväte je drevo najmä pre jeho dostupnosť, pružnosť, odolnosť, ľahkú výmenu za novú rukoväť aj vďaka inému typu konštrukcie ako pri plastových poriskách. Miernou nevýhodou je zvýšená náchylnosť na vplyvy počasia a mechanické poškodenie. Poriská pre sekery sa vyrábajú z rôznych typov dreva, medzi najkvalitnejšie patrí jaseň a absolútnou špičkou je drevo orechovca bieleho nazývané hickory. 

Výhodou plastových rukoväti je nižšia váha, pevnejší a bezpečnejší úchop a odolnosť proti vonkajším vplyvom. Nevýhodou je, že konštrukcia sekery s plastovým poriskom nedovoľuje výmenu poriska za nové.

Pre ľahšiu údržbu a zároveň bezpečnosť pri práci je dobré ak pod spracovávaným drevom je široký peň ktorý bráni zásahu sekery do zeminy alebo iného povrchu. 

Hmotnosť sekery

Váha zohráva úlohu najmä pri úlohách kedy potrebujeme vyvinúť veľkú energiu potrebnú k predeleniu materiálu. Väčšia váha sa hodí na kálanie a štiepanie ťažších kusov dreva. Najväčšie sekery a kálače používané drevorubačmi vážia aj cez 4 kg. Najmenšie sekery vhodné pre cestovanie, bushcraft a kemping vážia pod 1 kg, aby boli ľahko prenosné a skladné. Medzi ich úlohy patrí spracovanie haluziny, konárov a príprava triesok a menšieho dreva na oheň.

Dĺžka sekery

Pri úlohách vďaka dĺžke vyžívame predovšetkým švih. S dlhšou sekerou sa bude ťažšie štiepať drevo ktoré je menšie. Nižšia váha a dĺžka zlepšujú ovládateľnosť a precíznosť.