Rukoväte nožov - používané materiály

Prírodné materiály

 

Drevo – tradičný materiál, ktorý stále patrí medzi najpoužívanejšie na výrobu rukovätí nožov. Drevená rukoväť dodáva nožu prirodzený a elegantný vzhľad, rukoväte z dreva sú príjemné na dotyk. Najpoužívanejšie typy dreva sú napríklad buk (Opinel), breza (škandinávske nože), dub, oliva, orech, prípadne exotické drevá ako bubinga, bocote, cocobolo alebo palisander. Najväčšou nevýhodou dreva je náchylnosť voči vlhkosti, ktorá sa však dá zmenšiť napustením v oleji (napr. ľanový olej).

Nože s drevenou rukoväťou nájdete tu.

 

Paroh – ďalší tradičný prírodný materiál, využívaný predovšetkým pri loveckých nožoch. Najčastejšie sa používa paroh z jeleňa, prípadne sobí paroh. Nevýhodou materiálu je klzkosť v mokrom stave.

Nože s rukoväťou z parohu alebo rohoviny nájdete tu.

 

Rohovina – je používaná najmä na tradičných, elegantných zatváracích nožoch. Najčastejšie sa používa rohovina z byvola. Rohovina dodáva nožom exkluzívny vzhľad, avšak veľkou nevýhodou materiálu je klzkosť v mokrom stave a nevhodnosť použitia noža na ťažšiu prácu - pri rohovine hrozí riziko vzniku prasklín.

 

Kovy

 

Nerezová oceľ - rukoväť z nerezovej ocele dodáva nožom vynikajúcu pevnosť a výdrž. Najvačšou nevýhodou je vyššia hmotnosť a veľká klzkosť materiálu. Z tohto dôvodu výrobcovia často pridávajú na rukoväť vzorovanie, ktoré zlepšuje úchop. Pri použití v chladnom počasí vás bude rukoväť výrazne chladiť.

 

Hliník - ako všetky kovy používané na výrobu rukovätí nožov, aj hliník je veľmi odolný a trvanlivý materiál. Nespornou výhodou je nízka hmotnosť. Pre zlepšenie úchopu je vhodná určitá textúra rukoväte. Takisto pri použití v chladnom počasí vás bude rukoväť chladiť. Do úvahy treba brať, že hliník, ako aj jeho exkluzívnejší brat titán, sú náchylné na poškriabanie.

 

Titán - je ľahký, pevný, lesklý kov oceľového vzhľadu, odolný voči korózií (aj v morskej vode alebo v kyselinách). Titán sa používa ako zložka pevných a ľahkých zliatin. Na rukovätiach nožov najčastejšie nájdete zliatinu titánu s hliníkom a vanádom (90% Ti, 6% Al, 4% V). Používa sa predovšetkým na exkluzívnych zatváracích nožoch. Veľkou výhodou titánu je nízka hmotnosť a to že materiál je “teplý” na dotyk aj pri nízkych teplotách. Nevýhodou je vyššia cena a náchylnosť na poškriabanie.

Nože s kovovou rukoväťou nájdete tu.

 

Syntetické materiály

 

Plast / Guma – tento typ rukoväte nájdeme najmä na lacnejších nožoch. Počet používaných materiálov je široký (FRN, Zytel, Kraton, ABS plast, a množstvo iných polymérov). Výhodou je nízka cena a to, že tieto materiály sú prakticky nezničiteľné a vydržia aj tvrdé zaobchádzanie. Sú preto používané na pracovných nožoch alebo na taktických nožoch, kde sa viac prihliada k funkčnosti ako k dizajnu.

Nože s plastovou rukoväťou nájdete tu.

 

G-10 - pevný a odolný kompozitný materiál na báze skleného vlákna. G-10 sa vyrába namáčaním viacerých vrstiev sklených vlákien v epoxidovej živici a následným spracovaním pod vysokým tlakom a teplotou. Výsledný materiál je veľmi pevný, tvrdý a zároveň ľahký a príjemný na dotyk. Momentálne patrí G10 medzi najpoužívanejšie materiály na rukovätiach kvalitných zatváracích nožov.

Nože s rukoväťou z G-10 nájdete tu.

 

Micarta® - materiál na rovnakej báze ako G-10, avšak miesto sklených vlákien sa používa tkanina, najčastejšie ľanová. Takisto vlastnosti Micarty sú veľmi podobné ako pri G-10. Je to veľmi pevný, tvrdý a ľahký materiál, príjemný na dotyk. Zároveň dodáva nožu o niečo elegantnejší vzhľad ako iné syntetické materiály.

Nože s rukoväťou z Micarty nájdete tu.

 

 

Autor: Roman Mikláš