Škandinávske nože

Škandinávske nože sú známe svojou kvalitou, jednoduchosťou a univerzálnym využitím. Tieto nože sú severskými národmi používané už stáročia, pričom ich tvar zostáva aj dnes viacmenej rovnaký ako v minulosti. Dva základné typy sú puukko (menší nôž) a leuku (veľký nôž). Škandinávsky nôž je praktický a jednoduchý nástroj do prírody a na lov. Lovci, rybári alebo pastieri sobov z ďalekého severu nosia nôž neustále pri sebe a denne ho využívajú pri množstve činností. Nôž je nástrojom pre lov a spracovanie mäsa, nôž je nástrojom pre prípravu dreva na oheň i prístrešie, nôž je pomocníkom na varenie i jedenie. 

Škandinávsky nôž - oceľ a materiály

Či sa jedná o fínske nože, švédske nože, nórske nože alebo laponské nože, tieto severské nože sa stále vyrábajú predovšetkým z tradičných miestnych prírodných materiálov ako drevo kučeravej brezy, sobí paroh, koža a mosadz. Klasikou je uhlíková oceľ, vďaka svojej húževnatosti, jednoduchosti brúsenia a dobrému držaniu ostria sa najčastejšie používa uhlíková oceľ 80CrV2.

2 položiek celkom
Nôž Casström Lars Fält Lock Back 17004
€155

Zatvárací nôž do lesa Casstrom Lars Fält Lock Back vyvinula firma Casström spolu s expertom na pobyt a prežitie v prírode menom Lars Fält. Nôž vyhral ocenenie Nôž roka 2019 na...

CAS17004
Nôž Casström Lars Fält Slip Joint
€145

Zatvárací nôž Casstrom Lars Fält Slipjoint vyvinula firma Casström spolu s expertom na pobyt a prežitie v prírode menom Lars Fält. Myšlienka pri vývoji tohto noža bola, že by...

CAS19004

Ak preferujete moderné materiály, švédske nože Morakniv alebo Fällkniven sa vyrábajú z novodobých materiálov ako termoplast a využívajú moderné ocele. 

Typy škandinávskych nožov

Tradičný škandinávsky nôž môžeme zvyčajne zaradiť medzi dva základné typy - puukko (menší nôž) alebo leuku (veľký nôž). Ak prebehnete z Fínska cez Švédsko až do Nórska, všade sa stretnete s týmito dvomi formátmi.

Nôž puukko je nôž bežnej veľkosti s čepeľou dĺžky 6 - 13 centimetrov, od ktorej sa neočakáva iba dokonalá ostrosť, ale aj húževnatosť. Jeden a ten istý nôž musí byť jemným a ostrým aby oddelil mäso od kože, súčasne však musí štiepať triesky na oheň.

Nôž leuku má čepeľ s dĺžkou od 14 centimetrov nahor a je to všestranný "sekáč" na väčšie práce. Nahradí sekerku pri kresaní kolov na prístrešok, vydlabe dieru do zamrznutého ľadu na jazere, inokedy zasa zastúpi mäsiarsky nôž pri porciovaní veľkých kusov mäsa.

Nie je nezvyčajné, ak sú nože vyrobené v zladených pároch, pre ktoré je ušité spoločné, zdieľané puzdro. 

Škandinávsky výbrus

Takmer všetky škandinávske nože využívajú rovnaký typ výbrusu - škandinávsky výbrus. Čepeľ je vo väčšine svojej výšky v plnej hrúbke, výbrus začína zvyčajne v spodnej polovici čepele za účelom vytvorenia ostria. Škandinávsky výbrus nemá fazetu a rovnomerne sa zužuje až k samotnému ostriu. Tento výbrus je výborný na prácu s drevom a pomerne jednoducho sa brúsi.